'Seçim torbası' kararı Resmi Gazetede

YSK'nın, seçim kurulu başkanları tarafından malzeme torbalarının göreve hazır duruma getirilmesi hususunda aldığı karar Resmi Gazetede yayımlandı.

'Seçim torbası' kararı Resmi GazetedeGÜNCEL

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim kurulu başkanları tarafından malzeme torbalarının göreve hazır duruma getirilmesi hususunda aldığı karar yayımlandı.

Kararda, ilçe seçim kurulu başkanları tarafından malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi, göreve hazır hale getirilmeleri ve sandık kurulu başkanlarının oy verme gününden en az 48 saat önce ilçe seçim kurulu başkanından oy verme araçlarını kontrol ederek tutanakla teslim almaları ve zamanında sandık yerinde bulundurmaları zorunluluğuna değinildi.

Sandık kurulu başkanlarının, kendilerine teslim edilen torbaları evlerine götürüp muhafaza ettiğinin belirtildiği kararda, bunun çeşitli sıkıntılar oluşturduğu, kamuoyu, yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının bu uygulamayı tenkit ettiği bildirildi.

Kararda, ikametlerde korunan oy torbalarının çeşitli nedenlerle zayi olabileceği ve oy verme günü beklenmeyen sıkıntılara yol açabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Bu nedenlerle malzeme torbalarının dağıtımı esnasında istenmeyen görüntülerin önüne geçilmesi bakımından farklı uygulamaların belirlenerek tatbik edilmesi zorunluluğuna değinilen kararda, "Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde il ve ilçe merkezlerinde, bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde, ilçe seçim kurulu başkanlarınca oy verme günü saat 05.00'te malzeme torbalarının bina sorumlularına tesliminin sağlanmasına, bina sorumlularının da teslim aldığı malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlarınca temin edilen araçlarca sandık alanlarına getirerek, görev yerlerindeki sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslim etmelerine, bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde ilçe seçim kurulu başkanlarınca malzeme torbalarının oy verme günü sandık kurulu başkanlarına sandık bölgesinde tesliminin sağlanmasına, il ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde önceden yayınlanan ilgili genelge ve seçim takviminin uygulanmasına, ilçe seçim kurulu başkanlıklarının herhangi bir gecikmeye mahal vermemek açısından malzeme torbalarını eksiksiz tamamlamaları gerektiğine, bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde ihtiyaç duyulması halinde bina sorumlularına yardımcı olmak üzere bina sorumlusu yardımcısı görevlendirilebileceğine 22 Mart 2017 tarihinde oy birliğiyle karar verildi." denildi. (İLKHA)

24.03.2017 10:25 - [551]- İLKHA

Bu Haberle İlgili Yorumlar

  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
 
Küfür, hakaret ve rencide edici cümleler veya imalar, ayrıca inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Color, Seçim, Torbası, Kararı, Resmi, Gazetede

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Referandum için ne düşünüyorsunuz?

GAZETE MANŞETLERİ